Przyczyny chrapania

Chrapanie to dolegliwość, która dotyka ogromną liczbę Polaków. W zdecydowanej większości przypadków cierpią na nie mężczyźni. Jest to niewątpliwa domena panów borykających się z nadwagą. Nie oznacza to jednak, że tylko i wyłącznie otyli przedstawiciele gorszej płci mogą chrapać.

Chrapanie nie jest i nigdy nie było chorobą. Jest to natomiast objaw patologiczny, który doskonale pokazuje, że przepływ powietrza przez gardło nie może przebiegać w sposób niczym nieograniczony. W wielu wypadkach chrapanie jest tylko uciążliwie i nie stanowi żadnego zagrożenia. Kiedy jednak zaczyna towarzyszyć mu tak zwany bezdech, zaczyna się poważny problem. W czasie jego trwania powietrze nie przepływa przez krtań.

Kto najczęściej chrapie?

Jak zostało powiedziane na wstępie, chrapanie jest domeną mężczyzn z nadwagą. Do osób, które zagrożone są tylko uciążliwym objawem zalicza się jednak również:

 • kobiety, które weszły w okres menopauzy;
 • chorujących na nadciśnienie;
 • osoby z przerostem migdałków.
 • Chrapanie bardzo często pojawia się po wypiciu alkoholu.

  Dlaczego chrapiemy?

  Do chrapania dochodzi wtedy, kiedy w czasie snu wiotczeje tak zwana mięśniówka. Pojawia się wtedy opadanie tylnej części gardła, przez co zaczyna ona dotykać języka.

  Jak radzić sobie z chrapaniem?

  Aby walka z chrapaniem mogła być skuteczna, trzeba przede wszystkim określić przyczynę jego pojawienia się. W przypadku osób z nadwagą problem znika po zgubieniu zbędnych kilogramów. Warto również zrezygnować z picia alkoholu przed snem, dzięki czemu wiotczenie mięśni gardła i języka nie będzie dodatkowo nasilane. W wielu wypadkach pomaga spanie na boku oraz na brzuchu. Chrapanie nasila się wówczas, kiedy do snu układamy na na wznak. Chrapanie zanika lub staje się cichsze, jeśli śpi się na płasko. Im wyżej ułożona zostaje poduszka, tym większe ryzyko chrapania. Obecnie chrapanie podlega także leczeniu przez specjalistów z zakresu laryngologii.

  Chrapanie nie tylko utrudnia życie. Jeśli towarzyszy mu bezdech, może mu także poważnie zagrażać. Dlatego tak ważne jest, aby odkryć podłoże chrapania i spróbować zawalczyć z problemem.