Najlepszym sposobem karmienia niemowląt i noworodków jest karmienie piersią. Wiadomo jednak, że zdarzają się sytuacje, w których karmienie naturalne nie jest możliwe. Wówczas rodzice powinni podawać dziecku mleko modyfikowane dostosowane do wieku i potrzeb żywieniowych. Na rynku funkcjonuje wielu producentów, którzy oferują produkty wysokiej jakości. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mleka modyfikowanego?

W poszukiwaniu najlepszego mleka modyfikowanego warto sięgnąć po opinię lekarza pediatry czy położnej. Może się jednak zdarzyć, że maluch będzie miał swoje “smaki” i najlepsze według rodziców mleko nie będzie mu smakować. Przy wyborze produktu warto brać pod uwagę:

– Skład – musi okrywać zapotrzebowanie niemowląt na składniki odżywcze, a do tego może zawierać oligosacharydy czy probiotyki takie, jak mleko matki. Wówczas można wspierać naturalną, aczkolwiek dopiero kształtującą się odporność maluszka. mleko modyfikowane (www.bee.pl) nie może zawierać w składzie szkodliwego oleju palmowego czy konserwantów, za to pożądane są kwasy ALA lub DHA.

– Wiek dziecka – mleka modyfikowane dostępne na rynku są najczęściej oznaczone cyframi, które oznaczają wiek dziecka. 1 to mleko dla noworodków, 2 jest dedykowana dla dzieci po 6 miesiącu życia, mleko z cyfrą 3 dla dzieci po 1 roku życia. Należy zwracać szczególną uwagę na to, by produkt był dostosowany do wieku dziecka.

– Przechowywanie – duże znaczenie przy wyborze może mieć wygoda przechowywania – szczelne pudełko zapewnia odpowiednie zabezpieczenie produktu np. przed wilgocią.

Znana marka

Większość rodziców sięga po mleka modyfikowane znanych producentów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie i znają potrzeby rynku. Ich produkty mają skład maksymalnie zbliżony do mleka matki, dlatego warto sprawdzać opinie dotyczące producentów mleka modyfikowanego i wybierać spośród nich najlepsze. Dobrym wyborem są produkty powstające na bazie mleka krów hodowanych w sposób ekologiczny, o czym producent powinien informować konsumenta na opakowaniu.